A young female traveler hitchhiking and stopping car with thumbs up on a mountains road

Autostop jest sposobem na przemieszczanie się bez praktycznie żadnego obciążenia finansowego. Wystarczy wyjść na drogę, wystawić kciuka i czekać. Wybór takiego rodzaju podróży nie wiąże się jedynie z niższymi jej kosztami. Niejeden bowiem twierdzi, że wybiera autostop ze względu na przygody, które go spotykają podczas niego. Jednakże tak dużo jak i zainteresowanych jest też przeciwników, którzy twierdzą, że jest to kuszenie losu.

Czy autostop jest zatem bezpieczny, czy może wręcz przeciwnie ?


Na temat podróżowania autostopem krąży wiele opinii, nie wszystkie jednak są do końca pozytywne. Wiele wątpliwości pojawia się w kwestii bezpieczeństwa podczas takiej podróży. Jak zatem o nie zadbać i czy rzeczywiście tego typu podróż jest aż tak niebezpieczna ? Kiedy już zdecydujemy się na tą formę przemieszczania powinniśmy mimo panującej auforii zachować kilka zasad bezpieczeństwa. Mówi się, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. W autostopie jest to bardzo ważne. Jesli otworzymy drzwi i kierowca z jakiegoś powodu nam się nie spodoba, zachowuje się dziwnie bądź coś innego wskazuje na to, że moglibyśmy napotkać na nieprzyjemności, warto grzecznie przeprosić i łapać dalej nawet jeśli bardzo nam zależy na czasie.

Podstawowym środkiem ostrożności jest także spisanie rejestracji przed wejściem do samochodu i wysłanie jej znajomym. Jeśli już wsiądziemy i ktoś zaczyna zachowywać się dziwnie, wówczas możemy poprosić o to aby wysadził nas szybciej niż był taki zamiar. Gdyby jednak zdarzyło się kiedykolwiek, że wydarzy się coś nieprzyjemnego i będziemy musieli się bronić, warto mieć przy sobie coś co nam ku temu posłuży. Tutaj niekoniecznie zalecany jest nóż, gdyż tym narzędziem możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Trzeba mięć naprawdę spore umiejętności oraz doświadczenie aby sprawnie się nim posługiwać, a ten bardzo szybko może zostać użyty przeciwko nam, mocno nas przy tym raniąc. Najbardziej rozsądną opcją wydaje się tutaj być gaz pieprzowy. W razie potrzeby unieszkodliwi on napastnika na dłuższą chwilę, nam się nic nie stanie, a i bedziemy mieli czas na ewentualną ucieczkę lub wezwanie pomocy jeśli zajdzie taka potrzeba.


Autostop owiany jest wieloma negatywnymi opiniami na temat bezpieczeństwa. Jednakże stosując środki ostrożności podczas podróży w takiej formie nie grozi nam wiele. Istnieje prawdopodobieństwo nieprzyjemnych sytuacji, należy jednak pamiętać, że napadnięci możemy zostać wszędzie, także idąc po bułki do sklepu. Czy autostop jest zatem bezpieczny ? Nie mniej niż inne czynności wykonywane poza domem.

1 thought on “Czy autostop jest bezpieczny ?

  1. Podróżowałem wielokrotnie autostopem po wielu krajach i nigdy nie spotkała mnie niebezpieczna sytuacja. Jeden z minusów to fakt, że czasami trzeba długo czekać na znalezienie samochodu.

Comments are closed.