Koenigsegg – mało znany, ale najszybszy samochód świata

Rekord prędkości w motoryzacji jest osiągnięciem niezwykle prestiżowym, które w swoim portfolio chciałoby mieć wielu producentów świata.

Ostatnie lata w tym aspekcie oznaczały w motoryzacji walkę dwóch producentów. Bugatti i Koenigsegga. Tak jak o tym pierwszym zapewne wielu, nawet nieinteresujących się motoryzacją słyszało, tak Koenigsegg wciąż nie jest tak medialny, a zdecydowanie powinien. Garść ciekawostek o najszybszym samochodzie świata już w poniższym artykule.

Najszybszy samochód na świecie – Koenigsegg Jesko

Mówiąc najszybszy mamy na myśli prędkość, którą taki samochód osiąga. Obecnie rekord należy do francuskiego Bugatti, które w 2019 r. osiągnęło modelem Chiron aż 490.5 km/h. Pojawił się jednak konkurent, który może strącić Bugatti z tronu rekordzisty. Koenigsegg to szwedzka marka, która od początku jest projektem jednego człowieka – Christiana von Koenigsegga, wizjonera, który ciężką pracą zbudował firmę tworzącą najszybsze auta na świecie i sygnuje je swoim własnym nazwiskiem.

Co ciekawe Koenigsegg w przeszłości był już posiadaczem rekordu prędkości. Zanim Bugatti przeprowadziło próbę Chironem, Szwedzi dwa lata wcześniej osiągnęli 457 km/h. W 2019 r. pojawił się nowy model marki, a zarazem najszybsze dziecko Christiana von Koenigsegga i jego inżynierów. Jesko – nazwany imieniem ojca założyciela to hipersamochód, który z mocą aż 1281 koni mechanicznych i jedynie trochę ponad 1400 kg wagi jest jak to sam producent określa – najszybszym samochodem świata.

W rekordowej wersji nazwanej Absolut, Koenigsegg Jesko jest w stanie osiągnąć ponad 500 km/h, co potwierdziły wykonywane komputerowo testy Koenigsegga. Jest jednak jeden problem, szwedzka marka nie znalazła na razie drogi, na której mogłaby rozpędzić auto do takiej prędkości. Próby ciągle jednak trwają i kiedy Koenigsegg znajdzie odpowiedni fragment toru lub autostrady, na pewno da o sobie znać jako motoryzacyjny rekordzista prędkości.

Tutaj znajdziesz ciekawostki o samochodach elektrycznych.