Awaria miski olejowej najczęściej wiąże się z krępującą sytuacją, w której twój samochód wszędzie gdzie się pojawi, zostawia nieprzyjemne i trudne w usunięciu plamy oleju. Chcemy, abyś uniknął takich sytuacji i dlatego przygotowaliśmy ten krótki artykuł, w którym poruszamy kwestie związane z awarią tej części.

Budowa i funkcja miski olejowej

Miska olejowa, jak jej nazwa słusznie podpowiada, budową przypomina nieco miskę, choć zwykle jest mniej owalna, no i odlana z metalu. Jej zadaniem jest przechowywanie zapasu oleju służącego do smarowania silnika, przez co wchodzi w skład układu smarowania. Miska olejowa z racji pełnionego zadania niemal zawsze znajduje się pod wałem korbowym silnika, a więc w na samym spodzie silnika.

Umiejscowienie miski olejowej wynikające z jej funkcji prowadzi do pewnych zagrożeń. Podstawowym jest jej narażenie na uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku kontakt podwozia z nierównościami na drodze, czy jakimiś wystającymi elementami. W związku z tym miska olejowa najczęściej jest zabezpieczana osłoną i na tyle solidna, aby być w stanie przetrwać nawet mocniejsze uderzenie.

Uszkodzenia miski olejowej

Najczęściej uszkodzenia miski olejowej wynikają z dwóch przyczyn. Uszkodzenia mechanicznego lub korozji. W przypadku pierwszej awarii kierowca najczęściej od razu zauważa problem, ponieważ kłopoty pojawiają się tuż po uderzeniu podwoziem w jakąś przeszkodę. Może jednak dojść do sytuacji, w której miska olejowa tylko lekko pęknie, przez co olej będzie powoli wyciekał. Mając to na uwadze, zawsze po kontakcie podwozia z terem warto choćby zerknąć na nie i sprawdzić, czy coś nie cieknie oraz kontrolować temperaturę oleju w trakcie jazdy. Jeśli oleju ubywa, to nie będzie on w stanie się wystarczająco szybko chłodzić i jego temperatura wzrośnie. W takiej sytuacji należy przerwać jazdę i poczekać, aż temperatura silnika spadnie.

Trudniejsze do zdiagnozowania są zwykle awarie miski olejowe związane z jej zużyciem. Nie mamy wtedy wyraźnego sygnału w postaci uszkodzenia, a objawy nasilają się powoli. Warto więc na bieżąco kontrolować poziom oleju i reagować, kiedy ten podejrzanie szybko spada oraz sprawdzać, czy pod samochodem nie pojawiają się krępujące plamy.