Hamulec ręczny w kompakcie, dlaczego zazwyczaj jest opcją tanią.

Young driver pulling the hand brake in car. Seat belt is fastened.

Typowe auto kompaktowe ma najczęściej niewielki silnik benzynowy i hamulec ręczny oparty na lince. W przypadku lekkiego pojazdu zazwyczaj nie potrzeba mocniejszego hamulca awaryjnego, czyli ręcznego hydraulicznego, opcja ta jest zbędna i też zbyt mocna jak na pojazd, który waży trochę ponad 1000 kilogramów.

Tego typu pojazd nie jest też opcją wybitnie dynamiczną, bo nie często osiąga się nim więcej niż sto kilometrów na godzinę, bo w mieście auto tego rodzaju najczęściej przyśpiesza góra do siedemdziesięciu, a poza miastem w dość niewielu miejscach może pojechać szybciej. Dlatego ten hamulec ręczny jest opcją opartą na lince, bo częściej zaciąga się go wtedy gdy chce się zaparkować auto na górce. Niewielu używa go w agresywny sposób w przypadku kompaktu, który ma niewiele mocy, bo nawet dla kogoś kto niedawno zdał prawo jazdy agresywna jazda autem kompaktowym może nie być opcją ekscytującą.

Z tych konkretnych przyczyn takie auta mają słabo działające hamulce ręczne oparte na linkach, ale wersje sportowe tych kompaktów to już nieco inna kategoria pojazdu. Takie wersje sportowe mają albo sporą turbinę, albo silnik ze sporego rodzinnego sedana, czyli mogą one potrzebować mocniejszego hamulca awaryjnego, dzięki któremu auto zdoła się zatrzymać na sensownym dystansie. Rzecz jasna kluczową rolę odgrywa hamulec aktywowany za pomocą nogi i z tej przyczyny nie każdy producent sportowych kompaktów montuje lepszy hamulec ręczny.

Mowa tu nie tylko o jakimś przeoczeniu inżynierów producenta, ale też i o tym, że taki sportowy kompakt musi być też opcją dostatecznie tanią. Jednym słowem mało zaawansowany hamulec ręczny oparty na lince jest opcją tanią obniżającą koszt sportowego auta kompaktowego i z tej przyczyny hydrauliczny ręczny w autach tej klasy może być opcją montowaną przez właściciela lub opcją, którą montuje fabryka za dopłatą.

Takie ekonomiczne podejście producentów do kwestii hamulca ręcznego nie jest sprawą niezwykłą, bo produkcja aut kompaktowych to produkcja pojazdów, które mają być tańsze od sporych sedanów.