Unidentified biker with a vintage motorcycle at motorcycle festival, sunny summer day

Buty motocyklowe kiedyś przydawały się wyłącznie osobom, które jeździły na motorze. Dziś wcale nie trzeba mieć takiego pojazdu, by je nosić, bo zrobiły się bardzo modne.

Od jakiegoś czasu trwa moda na duże i zdecydowane kontrasty, w ramach której chętnie łączone są sportowe bluzy z kobiecymi sukienkami czy szpilki do spodni roboczych. W ramach tego trendu popularnym zestawieniem są ciężkie buty i zwiewne sukienki w łączkę. Najlepiej wyglądają w takiej roli skórzane buty motocyklowe, które jeszcze tak niedawno można było kupić tylko w specjalistycznym sklepie dla fanów szybkiej jazdy.

Buty i botki motocyklowe damskie

Takie buty mają zwykle kształt botków. Sięgają one za kostkę lub do połowy łydki. W oryginalnym obuwiu motocyklowym taka długość miała chronić przed upadkami z motoru i kontuzjami. Często w okolicach kostki but wyposażony jest w paski skóry czy klamry. Zwykle mają one tylko funkcję ozdobną. Buty motocyklowe damskie zawsze są czarne i najczęściej wykonane z matowej skóry.
Takie botki występują też w innych, podobnych wersjach. Może być to również skórzane obuwie sięgające za kostkę, sznurowane na całej długości i wyposażone w grubą podeszwę. Workery również dobrze sprawdzą się jako buty motocyklowe. Najczęściej można spotkać takie botki damskie w kolorze czarnym, bo to najbardziej praktyczny kolor, który na motorze nie zabrudzi się od smaru i błota. Takie buty poza jazdą na motorze świetnie nadają się też do chodzenia po mieście, pracy fizycznej, a także na wypady za miasto. Nie trzeba obawiać się w nich kontuzji, jest ciepło i do środka nie dostaje się wilgoć.

Na motor często wybierane są też botki damskie ozdobione ćwiekami. Kiedyś taki but mógł się kojarzyć wyłącznie z subkulturą motorowa, metalową lub punkową. Od tego czasu sporo się zmieniło, bo dziś można go bez problemu dostać w popularnych sklepach obuwniczych w galeriach handlowych. Botki są szczególnie popularnym krojem, jeśli chodzi o dodawanie do nich ćwieków czy dżetów. Jak wszystkie inne buty motocyklowe są ciężkie i często uzupełnione są sprzączkami czy dodatkowymi paskami skóry. Takie buty sięgają w okolice kostki. Świetnie uzupełniają zwykłe jeansy, spodnie rurki i t-shirty. Można też nosić je z kurtką na motor i skórzanymi spodniami dla pełnego looku. Do tego można pójść w stronę rocka, wybierając bluzki z nazwami zespołów czy ćwiekowany pasek. Ćwieki mogą być nabijane na czubkach, bokach lub piętach takich butów. Dżety to specjalny rodzaj ćwieków, z tym że nie są one ostro zakończone i mają gładką powierzchnię, więc mogą być bardziej praktyczne. Można kupić je samodzielnie w pasmanterii. Hitem jest zwiewna sukienka połączona właśnie z takimi ciężkimi butami. Pasują do nich również podarte, czarne rajstopy lub kabaretki i makijaż typu smokey eyes. Takie buty są zwykle na tyle solidne, że starczają na długo. Jedyna pielęgnacja jakiej mogą wymagać, to okresowe nałożenie pasty do butów.